O nás

Naše taneční skupina vznikla v Brně v říjnu 2010. Její zakladatelky Michaela Růženecká a Markéta Plocková se po letitých tanečních zkušenostech rozhodly jít vlastní cestou a založení skupiny viděly jako nejlepší možnost, jak realizovat vlastní taneční sny.

Níl Na Lá

Název skupiny – Níl Na Lá – by v doslovném překladu zněl „ještě není den“, ale hezky česky bychom spíš řekli, že znamená to samé, co fráze „noc je ještě mladá“. Vzhledem k našim pozdně večerním tréninkům se to zdá jako docela příznačné pojmenování, ale mimo jiné je to i název krásné písničky (nejen) od irské skupiny Solas. Momentálně jsme oficiálně registrovaný taneční spolek, vedený ve spolkovém rejstříku pod názvem Níl Na Lá, z.s.

Kromě irského step dancingu (v soft a hard shoes, tedy tanci v měkkých i stepových botách) se věnujeme i ceilí, tradičním lidovým tancům. Tvoříme vlastní choreografie i „cover verze“ již zmíněných ceilí. Vystupujeme na plesech a veřejných akcích, z těch tematických můžeme zmínit například pražský taneční večer Pod jednou střechou v rámci festivalu irské kultury Irský Máj nebo každoroční brněnskou oslavu sv. Patricka v KD Líšeň (další aktuální vystoupení najdete v Kalendáři v sekci Vystoupení a akce).

Účastníme se také mezinárodních soutěží v irských tancích (tzv. feissana [fešána]) pod vedením certifikované lektorky Terezy Bachové, TCRG. Již sedmým rokem vedeme na lužáneckém pracovišti Linka ve Starém Lískovci kurzy pro děti ve věku 6 – 15 let a pátým rokem pak kurzy pro dospělé, jak pro začátečníky, tak pokročilé. Jednou za dva roky rovněž pořádáme vlastní celovečerní představení, obvykle v jednom z brněnských divadel Barka nebo Polárka, kde vystupujeme společně s našimi kurzisty.

My a kurzisté

Kromě výše zmíněných společných představení trávíme s našimi kurzisty čas i na víkendových tanečních soustředěních, která pořádáme dvakrát ročně, na podzim a na jaře. Soustředění jsou obvykle tematická (organizovali jsme například víkendový „zájezd“ na Divoký Západ, do tajemné Faerie nebo do podmořského světa) a probíhají vždy mimo Brno na vybraném středisku volného času. Kromě tancování jsou zaměřena i na stmelování kolektivu a společné aktivity, ať už na čerstvém vzduchu nebo vevnitř.

image-45